Чи потрібен вам психолог

40.png

Іноді люди задають мені питання, як я – як психолог – можу їм допомогти, особливо, якщо зустріч триває всього 50 хв, бачимося – раз в тиждень, а я їх зовсім не знаю, не знаю всіх нюансів їхньої проблеми і т.п.?

Моя відповідь така: мені не потрібно знати вас досконало, щоб вам допомогти. ВИ знаєте себе, цього достатньо. У вашому житті експерт ви, а не я. Тому я не буду давати вам порад, щось нав’язувати. Більше того, я навіть не буду багато говорити. На нашій зустрічі говоритимете Ви. А я – в більшості слухати. І задавати питання. Правильні питання.

«Навіщо взагалі такий психолог, який не дає порад?» – скажете Ви.

«Я знаю, як вам допомогти, не даючи порад!» – відповім я. Більше того, якщо вам відразу щось радять, тікайте від такого психолога.

Наївно думати, що психолог – це людина, яка бачить вас наскрізь, все знає і має готовий рецепт на будь-який випадок життя. Рецепту я вам не дам. Але я задам вам питання. Різні. Багато запитань. Можливо, такі, які ви не наважувались самі собі задати. Можливо, такі, на які вам не хочеться шукати відповідь.

Не думайте, що консультація психолога – це суцільне задоволення. Цілком ймовірно, ви побачите в собі щось таке, що вам зовсім не сподобається. Можливо, навіть вилізуть на поверхню речі, з якими вам стане некомфортно. Але я буду поруч. І з моєю підтримкою ВИ САМІ знайдете всі відповіді, всі правильні рішення. Часто нові, несподівані рішення. І вам обов’язково стане краще. І легше.

Я створю всі умови для Вас, щоб Ви могли отямитись. Зупинитися на мить в божевільній круговерті життя і побути одну годину наодинці… ні, не зі мною, а з СОБОЮ! Я не дам вам втекти, поринути в справи, розваги, проблеми; я допоможу – почути СЕБЕ! Насправді це не складно. І зовсім не боляче. Може, трохи незвично на початку.

Буде складно, якщо ви не захочете розлучатись зі своєю проблемою. Є люди, які насправді хочуть  пожалітися, поговорити про проблему, а не вирішувати її. Важливо це розуміти. І бути чесним з собою та зі мною. Можливо, ви відкриєте, що хочете насправді уваги, визнання, щоб вас пожаліли чи вислухали. І тоді ми будемо працювати саме з цим, а не з тим, з чим ви прийшли. Так буває.

Якщо ваш запит (те, чого Ви хочете) по ходу консультації зміниться, це ОК. Але в будь-якому разі, консультація – це не вислуховування скарг та ниття протягом години. Це робота. Наша з вами спільна робота.

В кожній консультації лише 10-20% часу виділяється на розгляд скарги – проблеми. Можливо, при першій зустрічі – трохи довше. І все. Далі ми будемо проблему ВИРІШУВАТИ, а не обдумувати, копатися в її причинах аж до сьомого коліна чи любуватися нею, як дорогоцінною вазою, роздивляючись зі всіх сторін.

Чи так вже й вам необхідний психолог – для вирішення ваших труднощів? Моя відповідь така: можете справитись самі – справляйтесь. Це дуже добра тактика – покладатись на власні ресурси. Більше того, головною метою роботи психолога є навчити вас справлятись з життям самостійно. Це знак якості проведеної психологом роботи.

Проте, бувають труднощі, з якими ви – поки що – не здатні справитись самостійно. Або думаєте, що не здатні… Або це займе в вас значно більше часу, сил та інших ресурсів, ніж вам би хотілося… Тоді ласкаво прошу на консультацію! В цьому немає нічого страшного. Весь цивілізований світ вже давно оцінив користь від такої послуги. Повірте, західні прагматики не платили б за психологічні послуги такі гроші (в них це сотні доларів чи євро), якби ці послуги не окуповувались сторицею і не покращували якість життя!

З якими питаннями слід звертатися до психолога? З тими, які вам найбільше допікають – на рівні ситуацій, емоцій, поведінки. Однак, це має бути Ваша поведінка, проблема, емоції. Я не змінюю Ваших рідних, не відводжу порчу по фотографії і т.п. Це не до мене. Я працюю з Вами. І крапка.

В ході нашої співпраці я застосовую різноманітні техніки, також даю вам певні завдання, в т.ч. «домашку». Але головне – я даю Вам підтримку, повагу і прийняття. Так, я не буду вас судити чи критикувати. Я допоможу вам знайти конструктив в будь-якій вашій поведінці. Я допоможу вам поглянути на вашу проблему абсолютно з іншого боку, вийти за її межі. Ви самі все зрозумієте – куди рухатись далі і що робити.

З чим ви вийдете від мене? Як правило, з новими цінними усвідомленнями та відкриттями, можливо, з відчуттям полегшення і задоволення собою. Все залежить від складності вашої проблеми, вашої здатності  бути відкритим, чесним та вашої готовності дійсно вирішити власну проблему.

І на останок, запам’ятайте: психологи (хороші) не працюють для того, щоб: здерти з вас гроші, заставити вас страждати, самоствердитись за ваш рахунок, повчати вас як вам жити і т.п. Якщо Вам стрінеться такий «спеціаліст», тікайте від нього як від вогню.

Хорошого психолога на вашій зустрічі повинно бути МАЛО, а вас – багато. Вся консультація повинна бути ПРО ВАС і для ВАС.

І все ж, чи дійсно допомагають психологи? Я і сама була в ролі клієнта, вирішуючи власні проблеми. Тому я знаю, що так. Не «раз і назавжди», не гладко – а зі «злетами» і «падіннями», але ТАК.

Хоча, якщо вже зовсім чесно, все залежить від вас. Більшою мірою. Психолог допоможе, якщо Ви будете готові прийняти допомогу і діяти самостійно. І не допоможе – навіть найкращий в світі фахівець, –  якщо Ви будете сподіватися, що він зробить все ЗАМІСТЬ Вас.

«Чудеса інколи трапляються, але над цим

доводиться дуже багато працювати».

Хаїм Вейцман

 

 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s