
Що таке прямий спосіб контактувати зі світом? Подивимось на конкретному прикладі (продовження попереднього допису.)
Наприклад, я хочу уваги від чоловіка. Прямий спосіб – це підійти і сказати про свою потребу, перед тим бажано з’ясувавати, чи він зараз має на це час, бажання, можливість. Якщо так – я можу запропонувати щось разом зробити, кудись сходити тощо. Якщо ні – я можу почекати, можу частково реалізувати цю потребу з іншими людьми, або пережити певну фрустрацію і жити далі.
Непрямий спосіб, це коли я, наприклад, маю переконання, що “просити увагу не можна, чоловік сам повинен здогадатися”. І якщо він – гад – цього не робить, я ходжу нещасна і ображена (чи зла як дідько).
Або я так хочу уваги, що починаю приділяти увагу ЙОМУ! Тобто, даю іншому те, що хотіла би отримати сама (сподіваючись, що він зробить те саме у відповідь – що не факт).
Насправді, ці непрямі способи ми найчастіше обираємо автоматично і несвідомо. Тому що запозичили їх в батьків, тому що так звикли, так було безпечніше, простіше тощо.
А щоб про свою потребу говорити прямо, треба:
🔹️ для початку самим її усвідомити (що я чогось хочу від чоловіка, а не просто “ходить тут, мене бісить”),
🔹️потім потрібно піти на ризик і спробувати, що буде, якщо я йому скажу прямо,
🔹️ бути готовими – якщо не спрацювало, спробувати знову, можливо, підібравши іншу форму (час, місце, слова)!
Але головне – розуміти, що немає універсального способу, як задовольняти всі свої потреби. Щоразу потрібно, звірившись з собою, з іншим і з реальністю, вибирати найоптимальніший спосіб!
Це називається в гештальті “творчим пристосуванням”. І це те, що ви отримуєте бонусом в ході терапії! Гнучкість, внутрішню свободу, вміння підбирати правильну форму та спосіб взаємодії, дбати про себе, задовольняти свої потреби якнайкращим чином, не перетворюючись при цьому на махрового егоїста.
Отака от гештальт-терапія!
P.S. Для запису пишіть в приват у соц-мережах або на вайбер.